کوشا فایل

جستجو

دربین هزاران فایل آماده دانلود فایل مورد نظر خود را جستجو کنید

سیستم ساختاری3

اختصاصی از کوشا فایل سیستم ساختاری3 دانلود با لینک مستقیم و پر سرعت .

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 18

 

سیستم ساختاری

تعریف عمل سیستم ها

عمل یا وظیفه سیستم های ساختاری کوچک کردن و از شکل طبیعی خارج کردن است برای هر کس که ساختمان سازی را مطالعه کرده است ، این تعریف ضعیف و نامفهومی به نظر میرسد . ما میدانیم که شکست در سیستم های ساختمان سازی منجر به متلاشی شدن آن می شود اگر این نظریه راا بر عکس کنیم عمل سیستم های ساختمانی جلوگیری از خرابی ومتلاشی شدن میباشد . وکاملا دقیق است . اما هنوز کافی نیست . اگر ما مشخص کنیم که هدف سیستم های ساختمانی ممانعت از ایجاد ناحیه و متلاشی شده آن است آن وقت توقعات ما بسیار کم خواهد شد.

یکی ا ز نتایج مشخص نمودن ساختمان سازی در واژه های متلاشی و انحدام ، این است که ما موفقیت را می سنجیم و بنابراین طراحی را از نمای خارجی به داخل برده و واژه استحکام بکار می بریم . اگر موفقیت عاری از شکست باشد مقیاس طرح اصلی انسداد هر نوع عنصر کریستالی و بدست آوردن استحکام نهایی می باشد .ما نمی توانیم یک ساختمان را متلاشی بدانیم مگر اینکه عملا ازشکل طبیعی خارج شده باشد و به نقطه ای برسد که نمای خارجی ترک ترک ، سست ، دیوارها مخرب ، و فونداسیون محکم نباشد .

طراحی ساختمان از استحکام متری نسبت به rigidity , stiffnrry برخوردار است . همچنین آنچه برای استحکام لازم است کمتر به موضوع زیبایی می پردازد تا به عناصر مواد و اجزاء ترکیب دهنده .

تعریف اجزاء تشکیل دهنده :

نام اجزاء ترکیب دهنده ساختمانی در سیستم ساختمان سازی ، واژه های بسیار آشنا در معماری می باشند . ستون ، نورگیر ، تراس . طراحی این اجزاء موضوع اصلی معماری و مهندسی باشند .و مخصوصا طراحی دقیق و مناسب این اجزاء از خصوصیات اصلی طراحی ساختمانی می باشد.

آنچه که مربوطه به آسیب شناسی ساختمان ها می باشد این نیست که طراحی بسیار مناسب و پیشرفت ساختمان به گونه ای باشد که از هر نوع آسیبی در امان باشد بلکه حوادث کمتر به ساختمان صدمه بزند این فصل تجدید تدریجی چیزهایی را که ابتدا عناصر کافی و مناسبی برای تصمیم ها بودند را بررسی میکند پس از آن عناصر طراحی شده ناکافی متاسفانه باید تا حدی که جزو اجزاء آسیب شناسی ساختمان ها باشند زنده بمانند .

آسیب شناسی مواد :

اگر آسیب شناسی ساختمان مطالعه شکست اجزاء تشکیل دهنده بعد از خدمات طولانی می باشد پس آسیب شناسی مواد ، تقریبا مطالعه آسیب به مواد خاص بعد از خدمات طولانی می باشد . اساس آسیب شناسی رادر گروه عناصر باید جستجو کرد سپس در آسیب شناسی ماده . در برخی گروهها مکانیسم های اساسی از لحاظ مکانیکی که به آسیب شناسی مواد مربوط می شود معمولا به تشکیل شکاف ها محول می گردد .منابع فشارهایی که چنین شکاف هایی ایجاد می کند متنوع از اما طبقه بندی صدمات وارده به مواد کیفیت مکانیکی و خصوصیات فشارها را درتشکیل شکاف ها موثر است .

تغییر شکل دیفرنسیالی :

مطالعه اساسی آسیب شناسی ساختمان شناخت مفهوم فشارهای تحریک شده توسط حرکات دیفرنسیالی د عرض بخش های مشابه و فشارهای دیفرنسیالی در طول مرز دو جسم مختلف می باشد .هر دوشرایط مشابه هستند و باهم مکانیسم آسیب به قسمتهای زیر می باشند .جزئیات این دو مکانیسم در بخش های بعدی مشخص می شود اما ما برای هدایت این بحث آن را مرور می کنیم . مکانیسم ا صلی جسمی برای مواد جامد بلورین یا شکنندگی یا طولانی شدن پیوندهای بین مولکولی می باشد .

پیوندقبلی وضعیتی بوجود می آید وبرای شکستن و پیوند بعدی پس متلاشی می شود نیوریی که برای چنین تغییرات و شکنندگی بوجود می آید که منابع فشار بیشتر یا کمتر فیزیکی می باشند نظیر فشار جاذبه یا فشار باد . مخصوصا اگر چنین فشارهایی بر اجسام وارد بیاید به حدی هستند که می توانند ان را بشکنند و یا متلاشی کنند.در گروه بندی مواد ، منابع فشارهای داخلی که فشار وارد می کند و شکست ایجاد میکند از طرف فشارهای بیرونی نیست بلکه تغییرات در ابعاد که نتیجه حرکات دیفرنسیالی می باشد نیز به نوع مواد مرکب و ساده مربوط می شود .

پیوند مولکولی آمادگی بیشتری دارد تصور کنید دو ماده را که می چسبانیم مثل شن و سیمان و در بتون و یا رنگ روی درب چوبی . از لحاظ تئوری این دو ماده خاصیت کلیسانی دارند اماشبیه هم نیستند نتیجه این اختلاف این است که در بین چیزهای دیگر ، وقتی مواد در معرض حرارت و یا رطوبت قرار می گیرند ابعادشان تغییر پیدا می کرد اگر هیچکدام تحت تاثیر یکدیگر قرار نگیرند درجه حرارت منوط به خواص منحصر به آن ماده و حجم محیط تحریک کننده دارد . کاملا واضح است که در یک شرایط غیر چسبندگی ، 2 ماده به علت خواص مختلف آن ماده ابعادشان تغییر میکرد و به تغییرات محیط پیرامون بستگی دارد.

گرچه 2 ماده به هم چسبیده اند طوری که در یک سطح هتراز قرار می گیرند ، 2 ماده باید به یک میزان و درجه تغییرپیدا کنند ضمنا راهی که برای تغییر شکل آنهاوجود دارد این است که بشکنند این در حالی است که میزان فشار در طول سطح از حد نهایی استحکام تجاوز کند تا زمانی که چسبندگی دست نخورده باقی می ماند ، تغییر ابعاد یکی از مواد در بین دو ماده باد با ماده دوم یکسان باشد .

برای مثال یکی از مواد سعی بر بزرگ شدن یا منبسط شدن بیشتر از دیگری باشد پیوند به شدت ماده اولی را میکشد وماده اولی به شدت ماده دوم را تحت فشار قرار میدهد .

روشن نیست برما که برای یک ماده ساده سرانجام هنگام تغییر ابعاد آن چه اتفاقی می افتد یک ماده مشابه آن در نظر بگیرید در واقع از چندین لایه یکسان مواد تشکیل شدهاست این جسم از یک طرف درمعرض محیط قرار میگیرد که باعث تغییر در


دانلود با لینک مستقیم


سیستم ساختاری3
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.