X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

کوشا فایل

جستجو

دربین هزاران فایل آماده دانلود فایل مورد نظر خود را جستجو کنید

آشنایی با شغل روانشناسی

اختصاصی از کوشا فایل آشنایی با شغل روانشناسی دانلود با لینک مستقیم و پر سرعت .

آشنایی با شغل روانشناسی


آشنایی با شغل روانشناسی

مقدمه

در دوره های تحصیلی روانشناسی دو هدف عمده مطرح است: اول، هدف اختصاصی، به منظور تربیت افرادی که مفاهیم و اصول نظری و عملی روش های پژوهش در این علم را فرا گرفته و حداقل مهارت های حرفهای را در یکی از شاخههای روانشناسی عمومی، استثنایی و بالینی که در ایران کاربرد فراوان دارد، به دست آورند. دوم، هدف عمومی، بدین منظور که دانشجویان رشته های مختلف را با اصول نظریات، مفاهیم و روش های علم روانشناسی آشنا نماید.

روان شناسی طی تاریخچه کوتاه خود به گونه های متفاوتی تعریف شده است. نخستین دسته از روان شناسان حوزه کار خود را مطالعه فعالیت ذهنی می‌دانستند. با توسعه رفتارگرایی در آغاز قرن حاضر و تأکید آن بر مطالعه انحصاری پدیده های قابل اندازه گیری عینی، روان شناسی به عنوان بررسی رفتار تعریف شد. 

این تعریف معمولاً هم شامل مطالعه رفتار حیوان ها بود و هم رفتار انسان ها، با این فرض که اطلاعات حاصل از آزمایش با حیوان ها قابل تعمیم به انسان ها است. اما با توسعه روان شناسیپدیدار شناختی و روان شناسی شناختی، بار دیگر به تعریف قبلی رسیده ایم و در حال حاضر در تعاریف روان شناسی، هم به رفتار اشاره می‌شود و هم به فرآیندهای ذهنی و از نظر ما روانشناسی مطالعه علمی رفتار و فرآیندهای روانی می باشد.

چون در این تعریف، روان شناسی هم به مطالعه عینی رفتار قابل مشاهده می پردازد و هم به فهم و درک فرآیندهای ذهنی که مستقیماً قابل مشاهده نیست و بر اساس داده های رفتاری و زیست شناختی قابل استنباط است، توجه دارد.

 

عنوان شغـل

روانشناسی بالینی

 

تعریف شغل:

روان شناسی عبارت است از مطالعه و شناخت علمی چگونگی و چرایی ابعاد مختلف رفتار موجود زنده، به ویژه انسان. در این تعریف بیشترین توجه به رفتار و جنبه های مختلف آن است. به دیگر سخن، به یک معنا می توان روان شناسی را رفتار شناسی نامید، چرا که موضوع اصلی روان شناسی به عنوان یک علم رفتاری ، مطالعه فعالیت ها و واکنش های حیوان وانسان در شرایط و موقیعت های مختلف است.

و اما منظور از " رفتار" آن دسته از حالت ها، عادت ها، فعالیت ها، کنش ها و واکنش های نسبتاً پایداری است که از انسان سر می زند و همواره قابل مشاهده، اندازه گیری ، ارزیابی و پیش بینی است.


رسته(گروه) شغلی:

روانشناسی بالینی زیر نظر وزارت بهداشت قرار دارد

 

شرح وظایف ومسئولیت های اصلی شغل:

وظایف روانشناس بالینی متنوع و مختلف است و به مؤسسه ای که روانشناس در آن کار می کند و همچنین به نوع تحصیلات و تعلیمات علمی که داشته است بستگی دارد . برای مثال  ، وظایف روانشناس بالینی در بیمارستان روانی ممکن است منحصر به تشخیص بیماری از طریق تست باشد؛ یا به روان درمانی بپردازد ؛ یا مشغول تحقیقات شود ؛ و یا تعلیم عده ای را به عهده بگیرد.همچنین روانشناس بالینی ممکن است در مدارس,مراکز مشاوره کودکان، زندانها ، بیمارستانها ، دانشگاهها، پرورش گاهها ، کودکستانها ، وزارت کار و انواع دیگر موَسسات کار انجام دهد.


دانلود با لینک مستقیم


آشنایی با شغل روانشناسی
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.