X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

کوشا فایل

جستجو

دربین هزاران فایل آماده دانلود فایل مورد نظر خود را جستجو کنید

تحقیق درباره اصول تایپ و مکاتبات 15 ص

اختصاصی از کوشا فایل تحقیق درباره اصول تایپ و مکاتبات 15 ص دانلود با لینک مستقیم و پر سرعت .

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 13

 

فصل یک : اصول و قوانین تایپ

1- آشنایی با میز و صندلی تایپیست

ارتفاع استاندارد میز مخصوص تایپ معمولاً70 تا72 سانتیمتر است . میز تایپیست باید طوری قرار گیرد که نور طبیعی از پشت سـر و یا سمت راست تایپیست بتابد و اگر تایپیست از چراغ رومیزی استفاده میکند بایستی چراغ روشنایی در سمت راست ، متناسـب بـا دید نصب شود . صندلی تایپیست دارای تکیه گاه با دو فنر نرم می باشد، این تکیه گاه بوسیله یک اهرم به میله صندلی متصـل اسـت که تایپیست می تواند ارتفاع آنرا متناسب با اندام خود کم یا زیاد کند . میله صندلی از پائین به یک فنر قـوی در زیـر نشـیمن گـاه مربوط است که میتوان آن را به طرف جلو و یا عقب حرکت داد . این صندلی گردان است . ارتفاع استاندارد آن از کـف تـا زیـر زانو45 سانتی متر می باشد ولی تایپیست به تناسب اندام خود میتواند آنرا بالا و یا پائین ببرد .

قبل از شروع کار تایپ به نکات زیر توجه نمائید :

به گونه ای که تکیه گاه پشت ، کف پاها و همچنین مهره های ستون فقرات به حالت صاف قرار گیرند ، روی صندلی بنشینید . خـم شدن به جلو یا عقب ضمن ایجاد خستگی باعث بروز عوارض ناشی از عدم رعایت صحیح نشستن نیز می گردد . و در طولانی مـدت سببمشکلاتی خواهد شد .

اکنون به نکات زیر توجه فرمایید :

صفحه کلید را طوری روی میز قرار دهید که لبه کی برد با لبه میز موازی باشد و به حالت صحیح و مناسب بین دو دسـت شما قرار گیرد .

صندلی خود را طوری میزان کنید که فاصله مناسب و دلخواه را با میز داشته باشید .

پاهایتان زیر صندلی قرار نگیرد بلکه کف پاها در زیر میزو بطور صاف روی زمین قرار گیرد و پای راست کمـی جلـوتر از پای چپ شما باشد .

انگشتان خود را به حالت نیمه خمـــیده روی دگمه ها بگذارید و از تکان دادن بازو یا مچ ها خودداری نمایید .

2- قوانین تایپ فارسی :

اکنون شروع به تایپ نمائید . با زدن Space کلمات از یکدیگر جدا می شوند . زمانی که یک سطر تمام می شود برای رفتن به سطر بعد لازم نیست Enter بزنید ، برنامه Word موجب می گردد که سطر شما بدون زدن Enter شکسته شود . و شما فقـط در پایـان یک پاراگراف مجبور به استفاده از Enter هستید . از کلید میانبر ALT+SHIFT سمت چپ برای تبدیل صفحه کلید به لاتین و از کلید میانبر ALT+SHIFT سمت راست برای تبدیل صفحه کلید به فارسی استفاده کنید در صفحه کلیدهای جدید هـر دو طـرف اینکار را انجام می دهند . از کلید ترکیبی CTRL+SHIFT سمت چپ برای چپ چین و از کلید ترکیبی CTRL+SHIF سـمت راست برای راست چین کردن استفاده نمایید .

آموزش تایپ

همچنانچه همه شما اطلاع دارید یکی از مهمترین ورودی های کامپیوتر صفحه کلید می باشد و ما جهت ایجاد یک ارتباط نوشتاری با کامپیوتر نیاز داریم که تایپ صحیح را یاد بگیریم . صفحه کلیدها دارای تمام حرفهای یک زبان و نیز اعداد و دکمه های دیگری که دائماً در تایپ استفاده می شوند ، می باشند . پس پر واضح است که ما نیاز داریم که از تمام انگشتان دست یعنی هـر ده انگشـت جهت تایپ استفاده کنیم . کاربران گرامی قدم اول در یادگیری تایپ فارسی و انگلیسی شناخت حروف متعلـق بـه هـر انگشـت و طرز قرارگیری دست در روی صفحه کلید می باشد . برای شناخت حروف و اعداد و انگشتی که آن را تایـپ مـی کنـد تصـاویر و توضیحات زیر شما را یاری خواهد کرد . ولی باید توجه داشته باشید آنچه که موفقیت شما را در تایپ تضمین مـی کنـد پشـتکار و تمرین زیاد می باشد و لاغیر .

قبل از شروع تایپ جهت اطلاع دوستانی که از ویندوز XP استفاده می کنند لازم به این توضیح است کـه در ایـن سـری وینـدوز جهت تایپ حرف ( ژ ) از کلید ( ز (Shift+ و جهت تایپ حرف) پ ( از حرف) ز ( استفاده می شود جهت اصلاح این نقیصه باید فارسی ساز مخصوصی روی ویندوز نصب شود که البته این عمل ممکن است اختلالاتی را در سایر نرم افزارهـا ایجـاد کنـد بـه هـر حـال پیشنهاد می شود کسانی که کار تایپی زیادی دارند اقدام به نصب فارسی ساز کنند ولی افرادی که کمتر از تایپ استفاده می کننـد جهت پیشگیری از اختلالات بعدی جهت تایپ دو حرف مشکل دار در ویندوز به ترتیب بالا عمل کنند .

همه صفحه کلیدها دارای یک ردیف حروف به اسم ردیف اصلی می باشد . این ردیف که در وسط صفحه کلیـد قـرار دارد صـفحه خانه هم نامیده می شود . و انگشتان همیشه بر روی آن قرار می گیرند و اگر انگشتی جهت تایپ یک حرف از روی حـرف خـانگی خود رها شود بلافاصله بعد از تایپ حرف مورد نظر به خانه خود بر می گردد . به جهت اینکه اکثر تایپیست هـای حرفـه ای بـدون نگاه کردن به صفحه کلید از آن استفاده می کنند همه صفحه کلیدها دارای دو برجستگی کوچـک بـر روی حـروف ت و ب مـی باشند تا انگشتان بدون اینکه شخص به صفحه کلید نگاه کند بتوانند ردیف اصلی را پیدا کرده و در محل خود قرار گیرنـد بـه ایـن ترتیب که انگشت اشاره دست راست روی حرف ت و انگشت اشاره دست چپ روی حرف ب قرار می گیـرد و مـابقی انگشـتان در کنار آنها قرار می گیرند . چون تعداد حروف هر ردیف بیشتر از تعداد انگشتان می باشد بعض ی از انگشتان مسئول تایـپ چنـد حـرف می باشند که در زیر به آن اشاره می شود :

جهت تایپ حروف ردیف اصلی به موارد زیر توجه نمایید در ردیف اصلی حروف گ تا الف را با انگشتان دست راست و حروف ل تا ش را با انگشتان دست چپ مثل شکل جایگزاری نمایید . سعی کنید خوب به شکلها نگاه کـرده و سـعی کنیـد انگشـتان و حـروف مربوطه را به خاطر بسپارید . همچنان که ملاحضه میکنید در این شکل انگشت اشاره دست چپ مسئول تایپ دو حـرف ب و ل مـی باشد این انگش همواره روی حرف خانگی خود یعنی ب قرار دارد و فقط برای لحضه ای جهت تایپ حرف ل از آن جـدا شـده و بلافاصله بعد از انجام کار محوله به محل قبلی خود برمی گردد . رفتن انگشتان از محل خانگی خود و برگشت دوباره آنهـا بـه خانـه اصلی یکی از رموز موفقیت در تایپ می باشد . شکل صفحه بعد را ببینید .


دانلود با لینک مستقیم


تحقیق درباره اصول تایپ و مکاتبات 15 ص
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.